День в історії: Тасманійські острова і книга Дарвіна


Опубликованно 02.12.2019 04:06

День в історії: Тасманійські острова і книга Дарвіна

Проходження Венери по Сонцю

Англійський астроном Джеремі Хоррокс уточнив розрахунки орбіти Венери, виконані Кеплером, і уклав, що проходження повинні спостерігатися “парами“ через 8 років. Це дозволило йому провести перше спостереження цього явища з науковими цілями 4 грудня 1639 року (24 листопада за Юліанським календарем, який тоді в Англії), зі свого будинку в Маг Огуд, поблизу Престона в Англії.

За допомогою простого телескопа Хоррокс спроецировал сонячний диск на дошку, де можна було безпечно бачити все, що потрібно. Хоча він не був впевнений щодо точного часу початку, розрахунки показували, що проходження розпочнеться приблизно о 15:00. Провівши в очікуванні майже весь день, він нарешті побачив його у 15:15, відразу, як хмари закривають Сонце, розсіялися, і як раз за півгодини до заходу Сонця. Його друг, Вільям Крабтрі, спостерігав це ж проходження Солфорда, поблизу Манчестера. Результати спостережень дозволили Хорроксу оцінити відстань від Землі до Сонця в 95,6 млн км. Це становить 0,639 від сучасного значення в 149,6 млн км, але це була вірна оцінка з даних раніше. Дослідження Хоррокс, однак, були опубліковані лише в 1661 році, вже після його смерті

Відкриття Тасманії

Острів був відкритий Абелем Тасманом в 1642 році, який назвав його Вандименовой Землею (в честь генерал-губернатора голландських колоній в Ост-Індії — Антоні ван Дімена, організував експедицію з пошуку нових земель). А в середині XIX століття (1 січня 1856 року) острів назвали Тасманією, в честь цього голландського мореплавця[8].

Тасманія спочатку була заселена тасманийскими аборигенами (тасманийцами). Знахідкам, що свідчить про їх присутність у цьому регіоні, що пізніше став островом, як мінімум 35 тисяч років. Підйом рівня океану відрізав Тасманію від материкової Австралії приблизно 10 тисяч років тому.

До часу контакту з європейцями тасманийцы ділилися на дев'ять основних етнічних груп. За оцінками, під час появи британських поселенців в 1803 році місцеве населення становило від 5 до 10 тисяч осіб. З-за принесених європейцями інфекційних захворювань, до яких у аборигенів не було імунітету, війни та переслідувань корінне населення острова скоротилося до 1833 році до 300 осіб. Майже всі аборигени були переселені Джорджем Серпнем Робінсоном на острів Фліндерс.

Жінка по імені Труганини (1812-1876) вважається останній чистокровної тасманийкой. Однак є докази, що останньою була інша жінка, Фанні Кокрейн Сміт, народжена в Вайбалену і померла в 1905 році.

Першим європейцем, який побачив Тасманію, став 24 листопада 1642 року голландський дослідник Абел Тасман. Тасман висадився в затоці Блекмен. У 1773 році Тобіас Фюрно став першим англійцем, що висадилися на берег Тасманії в затоці Адвенче. Французька експедиція, очолювана Марком Жозефом Маріон-Дюфреном, висаджувалася на острів в затоці Блекмен в 1772 році. Капітан Джеймс Кук з молодим Вільямом Блаем на борту зупинявся в затоці Адвенче в 1777 році. Вільям Блай повертався сюди в 1788 році (на кораблі Баунті) і в 1792 році (на кораблі Провіденс разом з молодим Метью Фліндерсом). Безліч інших європейців побували на острові, залишивши після себе колоритний масив назв топографічних об'єктів. Метью Фліндерс і Джордж Басс у 1798-1799 роках вперше довели, що є островом Тасманія.

Походження видів

У 1859 році Чарльз Дарвін публікує свою книгу “Походження видів шляхом природного відбору або збереження обраних порід у боротьбі за життя“. Перше видання книги розходиться за один день.

У цій науковій праці Дарвін являє собою довгий ланцюжок аргументів на користь своєї теорії. Згідно їй, групи організмів (що називаються сьогодні популяціями) поступово розвиваються завдяки природному відбору. Саме в даному працю цей процес був вперше представлений широкій громадськості. Згодом сукупність принципів, викладених Дарвіном, стали називати дарвінізмом. Зокрема, Дарвін продемонстрував докладні наукові докази, зібрані під час його подорожі в Південну Америку, на Галапагоські острови і в Австралію на борту корабля " Бігль c 1831 по 1836 рік. Одночасно він спростовував доктрину “створених видів“, на якій грунтувалася вся біологія його епохи.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували першу електробритву і проліт через Антарктиду.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.Категория: Обо всем