Вакцина проти ВІЛ успішно викликала імунну відповідь


Опубликованно 05.12.2019 02:18

Вакцина проти ВІЛ успішно викликала імунну відповідь

Вчені з Науково-дослідного інституту Скріппса і некомерційної організації досліджень вакцин проти ВІЛ (IAVI) змогли створити препарат, який впливає на широкий спектр штамів цього вірусу. Стаття опублікована у виданні Immunity.

ВІЛ, яким на сьогодні хворі як мінімум 38 мільйонів чоловік, все ще залишається серйозною проблемою. Антиретровірусна терапія допомагає вже хворим людям знизити вірусне навантаження. Завдяки цьому хвороба не переходить у термінальну стадію, і людина може більш-менш повноцінно жити довгі роки, не заражаючи інших. Однак довічна тривалість прийому ліків, дорожнеча препаратів і неможливість вилікувати захворювання роблять пріоритетним напрямом досліджень у цій галузі створення профілактичної вакцини.

Основна проблема на цьому фронті — мінливість вірусу та його захищеність. Мета цієї, як і багатьох попередніх робіт, — знайти такі види антитіл, які будуть працювати на багатьох штамах відразу. Автори статті впритул наблизилися до вирішення. Їм вдалося виявити антитіла, які зв'язуються з критичними ділянками вірусу, не сильно різняться у різних штамів.

Вчені взяли за основу протеїн, що імітує білок Env вірусу імунодефіциту людини. Ці «кущисті» білки покривають поверхню вірусу, тому при попаданні збудника в організм Env — перше, що можуть «побачити» імунні клітини людини.

CD4-рецептор клітини імунної потрібен, щоб Т-лімфоцити «зрозуміли», хто атакує організм і як боротися з загарбником. Підступність Env полягає в тому, що він вміє змонтувати з наших імунних клітин свого роду троянського коня. Env миттєво зв'язується з CD4-рецепторами в момент «промацування», проникає крізь нього всередину клітини, нейтралізує її і так спокійно проникає в організм.

Створений дослідниками протеїн моделює основні структури Env, залишаючись при цьому стабільним настільки, щоб служити основою для вакцини. Замість круглих тіл» вірусу, на яких гніздяться справжні Env, автори змоделювали штучні мікросфери з жирових клітин, на поверхні яких розмістили сконструйовані білки.

Справжній вірус захищає сайти зв'язування Env з CD4-рецепторами спеціальним щитом, зробленим з полісахаридів гліканів. Створений дослідниками «псевдовирус» має незахищені ділянки, щоб імунні клітини могли «глянути в обличчя ворога. «Ідея полягала в тому, щоб краще оголити цей сайт і тим самим стимулювати широку реакцію антитіл на нього з самого початку», — пояснює автор роботи доктор Річард Уайетт.

Вакцину з вірусом, мали незакриті ділянки поверхні, вчені використовували при первинній щеплення, а в подальшій бустерної імунізації протягом 48 тижнів вони застосовували вакцину з вже повністю робочим «щитом». Це повинно допомогти відібрати ті антитіла, які націлені на сайт зв'язування CD4-рецепторів, і здатні пробитися через захист вірусу.

Тестування на кроликах підтвердило, що складна схема вакцинації виявилася робочою. Вдалося виділити антитіла E70, які можуть блокувати сайт зв'язування CD4, причому незвичайним способом, використовуючи в тому числі захоплення одного з екрануючих гліканів. Інші антитіла (1C2) змогли порушити діяльність Env, атакувавши його на межі розділу між двома ключовими сегментами цього складного білка.

Після пошкодження Env втратив свою суперспособность до опосередкованої допомоги вірусу у вселенні в організм. Крім іншого, виявилося, що 1C2 володіє широким спектром дії. Воно показало ефективність для 87% варіантів ВІЛ 208 перевірених. Вчені сподіваються, що після достатньої кількості тестувань на модельних тварин вони зможуть перейти до перевірки цієї вакцинації на людину.

Раніше вчені вперше за 19 років відкрили новий штам ВІЛ, і з'ясували, що зараження деякими паразитами захищає людей від зараження вірусом імунодефіциту.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що вчені вперше вилікували від ВІЛ дорослої людини.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.Категория: Обо всем