У стародавньому похованні знайшли дітей в шоломах з черепів інших дітей


Опубликованно 09.12.2019 08:42

У стародавньому похованні знайшли дітей в шоломах з черепів інших дітей

Археологи знайшли на заході Еквадору незвичайне поховання двох маленьких дітей, повідомляється в статті, опублікованій в Latin American Antiquity. На головах у них були надіті «шоломи», зроблені з черепів інших дітей. Дослідники вважають, що поховання зробили представники культури гуангала і датують їх 100 роком до нашої ери.

Культура гуангала існувала приблизно з 100 року до нашої ери до 500 року до нашої ери на західному узбережжі Південної Америки в районі півострова Святої Олени (територія сучасного Еквадору). Вони займалися рибальством, землеробством та полюванням, робили знаряддя і статуетки з каменю, прикраси з раковин, володіли ткацьким ремеслом. Люди гуангала уміли виплавляти мідь, зокрема, робили з неї рибальські гачки. Мабуть, вони спілкувались з іншими народами і вимінювали у них обсидіан (вулканічне скло для виготовлення знарядь), мідь, гірський кришталь. В якості грошей люди гуангала, можливо, використовували морські раковини.

В 2014-2016 роках спільна американо-еквадорська експедиція проводила розкопки в районі села Саланго. Вчені знайшли тут два невеликих похоронних кургану. Представники культури гуангала влаштували їх близько 100 року до нашої ери. В одному з них були поховані четверо дітей, в іншому — двоє дорослих, один підліток і ще четверо дітей.

Двоє дітей (по одному в кожному кургані) були поховані в «шоломах» з людських черепів. Вік одного з них був приблизно 18 місяців, вік іншого — від шести до дев'яти місяців. Вчені не виявили на останках дітей слідів травм і ознак насильницької смерті. На думку старшого дитини був надітий людський череп, в якому було зроблено отвір, так що померлий ніби дивився через нього назовні. Між двома черепами вчені знайшли невідомо кому належала кістка фаланги пальця. За оцінками дослідників, череп, з якого зробили «шолом», належав дитині 4-12 років. На голову другу дитину, немовля, теж був надітий людський череп, від якого збереглося 22 фрагмента. Він належав дитині 2-12 років.

Вчені не виявили слідів травм на черепах, з яких зробили «шоломи». Тим не менше, вони вважають, що їх обробляли відразу після смерті дітей, поки на них залишалися м'які тканини. В іншому випадку кістки могли б розсипатися і черепа не зберегли б анатомічну форму. Нічого подібного дослідники раніше не зустрічали.

Слідів вторинного розкриття могил вчені не знайшли, і це означає, що поховання дійсно відносяться до часу існування культури гуангала. Автори статті вважають, що можливо, «шоломи» з черепів повинні були захистити душі померлих дітей. Про це ж говорять і кам'яні фігурки предків, які помістили навколо голів дітей. За словами дослідників, є непрямі свідчення того, що поховані в поховальних курганах люди загинули через деякий час після виверження вулкана. А поховані в «шоломах» немовлята могли бути частиною складного ритуалу, який проводився, щоб умилостивити стихію, природу. Але щоб це довести, потрібні додаткові дослідження.

Раніше вчені виявили в тропічних лісах Еквадору сліди перебування людини як мінімум за 500 років до появи на континенті європейців. У цьому їм допомогло дослідження ґрунтів. Як виявилося, жили в тропічних лісах індіанці вирощували кукурудзу і злаки, але до кінця XVI століття вони або покинули ліси, або їх перебили європейці.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Перу знайшли поховання принесених у жертву дітей.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.Категория: Обо всем