Китів назвали порятунком від глобального потепління


Опубликованно 13.12.2019 04:24

Китів назвали порятунком від глобального потепління

Нові розрахунки екологів показали, що кожен кіт здатний зв'язувати величезні кількості вуглекислого газу і відновлення чисельності їхніх популяцій дозволить вивести зайві парникові гази з атмосфери.

«Якщо мова йде про порятунок планети, то кожен кіт коштує тисячі дерев», — заявляє доповідь, представлений нещодавно експертами Міжнародного валютного фонду (МВФ). Ральф Чами (Ralph Chami) і його колеги закликають світове співтовариство повернути чисельність глобальних популяцій китоподібних до рівня, на якому вона перебувала до епохи масового промислу на них: від нинішніх 1,3 мільйона особин до чотирьох-п'яти мільйонів.

Судячи з розрахунками вчених, здатність цих тварин фіксувати вуглекислий газ і виводити його з атмосфери по-справжньому вражає. Великий кит — синій, сірий, гренландський, горбатий і так далі — здатний зв'язати близько 30 тонн і після смерті, осідаючи глибоко на океанське дно, вивести цю масу з «обороту». Для порівняння автори наводять подібні цифри для середнього дерева. За їх даними, в рік рослина фіксує близько 22 кілограмів вуглекислого газу — тобто всього 2,2 тонни за ціле століття.

Крім того, кити стимулюють ріст фітопланктону, насичуючи воду відходами, які багаті азотом і залізом. Ці мікроскопічні, але незліченні істоти також досить ефективно зв'язують вуглекислий газ. За даними Чами і його співавторів, збільшення біомаси фітопланктону всього на один відсоток дозволить зафіксувати додатково сотні мільйонів тонн, що еквівалентно посадці приблизно двох мільярдів дерев. Загальний економічний внесок кожного кита

Сучасні популяції китів далекі від «допромышленного» рівня, і найбільші тварини постраждали особливо сильно. Так, протягом ХХ столітті чисельність синіх китів скоротилася на 99 відсотків, і хоча в останні роки вони почали відновлюватися, їх кількість все ще становить кілька відсотків від колишнього. На думку експертів ВМФ, на них варто звернути особливу увагу — благо вже існуюча Міжнародна комісія з промислу китів (IWC) дозволяє розвивати і реалізовувати різні програми щодо їх захисту.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що глобальне потепління йде за гіршим сценарієм.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.Категория: Обо всем